[Hlavní strana] [Krajský úřad] [Kalendář akcí] [Kontakt] [Pro registrované]


Návrat na hlavní stranu

Jihočeský kraj


7. Selské slavnosti v Holašovicích

24. - 25. 7. 2004
Selské slavnosti, které se pod záštitou hejtmana Jihočeského kraje Jana Zahradníka uskuteční ve dnech 24. - 25. 7. 2004 již posedmé, se konají v malebné vesničce Holašovice, ležící cca 15 km západně od Českých Budějovic, ztracené kdesi uprostřed lesů a rybníků, daleko od hlavních komunikací. Snad právě poloha Holašovic způsobila, že čas v této vsi jakoby se odvíjel pomaleji. A tak se půdorys vesnice mohl do dnešní doby dochovat ve svém středověkém tvaru a také jednotlivá stavení, soustředěná kolem prostorné návsi, stojí dosud v podobě, jakou jim vtiskli jejich stavitelé v druhé polovině 19. století - podobu tzv. jihočeského selského baroka. Po zásluze byla tak obec Holašovice zapsána do Seznamu kulturního a přírodního dědictví UNESCO.
Právě do tohoto prostředí je zasazena dvoudenní lidová slavnost, jejímž základním rámcem je pořádání "lidového jarmarku" s ukázkami tradičních i netradičních řemesel z celé České republiky, ale též ze Slovenska. Vyhledávaným je zejména předvádění původních řemesel a technik , které v dnešní, přetechnizované době,vytváří velmi působivou podívanou na zručnost a cit pro tradiční lidovou výrobu, která se váže k časům dávno zapomenutým. Předvádění jednotlivých výrob je prováděno řemeslníky v lidových kostýmech.
Selské slavnosti organizuje Obec Holašovice ve spolupráci s Folklorním sdružením ČR.
Jarmark bude jako tradičně obohacen kulturním programem v lidovém duchu. Hosty letošních Selských slavností budou soubory nejenom z České republiky, ale i z Rakouska a Chorvatska.
V průběhu minulých ročníků se v Holašovicích představily folklorní soubory ze Slovenska, z Chorvatska, Srbska, Polska a Bulharska.
Návštěvníci Holašovic tak mají možnost porovnat rozdílnosti kultur a seznámit se s lidovými zvyky a obyčeji jednotlivých zemí. Selské slavnosti v Holašovicích se zařadily mezi významné Mezinárodní folklorní festivaly v České republice.
V programu nebudou chybět vystoupení jarmarečních zpěváků, divadelní představení pro děti i dospělé, ani jihočeští heligonkáři se svými oblíbenými "lidovkami". Program zpestří šermířská klání a jiné atrakce pro malé i velké.
Každý, kdo v době konání Selských slavností do Holašovic zavítá si jistě z nabízené skladby programu vybere.

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 01.07.2004 v 07:36 hodin


Copyright 1998-2024 © Luděk Šorm