[Hlavní strana] [Krajský úřad] [Kalendář akcí] [Kontakt] [Pro registrované]


Návrat na hlavní stranu

Jihočeský kraj


Hola, hola... Holašovice

Článek a zvuková fotogalerie Dětské tiskové agentury o Selských slavnostech v Holašovicích
Hola, hola...Holašovice. Možná takhle by mohl znít pokřik lidí, kteří by fandili Holašovicím. Pokud vám to jméno nic neříká, radím, nepátrejte ve sportovních ligových tabulkách. Zkuste kulturu. Na světové úrovni. Holašovice jsou jednou ze tří evropských a jedinou českou obcí zapsanou na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.
Vlastně to ani není obec, Holašovice jsou osadou, která je součástí obce Jankov. Tak mi to vysvětlil zdejší starosta ing. Jan Jílek. O víkendu 21. a 22.července 2006 se právě tady, na návsi, kterou lemují vesnická stavení ve stylu tzv. lidového (nebo také selského) baroka, konaly tradiční Selské slavnosti. Slavnosti jsou zároveň jedním z 55 festivalů Folklorního sdružení ČR. "Je to především festival tradičních lidových řemesel obohacený o pódiová vystoupení folklorních souborů," vysvětlil mi předseda FoS ČR Zdeněk Pšenica. Lidová řemesla z celé České republiky se prezentovala v 230 stáncích! "Chceme, aby stánky byly stylové a aby návštěvníci viděli, jak se zboží vyrábí," doplnil informaci starosta Jílek. A s hrdostí dodal, že něco podobného jako tady, není nikde jinde ve světě. Přál bych vám vidět tu pestrobarevnou směsici všech možných řemesel a vůní! Popsat se to dá jen těžko. To se prostě musí zažít. Pokud jste to nestihli letos, nevadí. Pan starosta říkal, že to byla generálka. Slavnostní "premiéra" bude za rok, kdy se otevřou brány 10. jubilejních Selských slavností.
Malou ochutnávku letošních slavností vám nabízí naše zvukové fotogalerie. Můžete si poslechnout rozhovor s panem starostou, s předsedou FoS ČR a s Dr. Jánem Tazberíkem, ředitelem Národního osvětového centra na Slovensku.
Selské slavnosti Holašovice

Dětská tisková agentura, Slávek Hrzal

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 24.07.2006 v 23:37 hodin


Copyright 1998-2024 © Luděk Šorm